Terenska nastava Ljubljana - Hiša eksperimentov

Autor: Martina Prpić, 3. 11. 2023.

U utorak, 17.10.2023., po treći put je za učenike OŠ Žuti brijeg organizirana i realizirana terenska nastava Ljubljana - Hiša eksperimentov.

Raznovrsni interaktivni pokusi u Hiši eksperimentov, te interaktivno popularno-znanstveno predavanje Znanstvene dogodovščine - Plinologija, bili su izvor veselja, zabave i obilja korisnih informacija za učenike, učitelje i pratnju - a poslužit će kao motivacija ili tema za izradu brojnih, jednako raznovrsnih (već prijavljenih) učeničkih projekata. Uz posjet Starom gradu i šetnju Ljubljanom, sadržaji STEM-a prošireni su kulturno-umjetničkim sadržajima i uvijek bitnom tjelesnom aktivnošću.

Ove godine u terenskoj nastavi sudjelovalo je ukupno 87 učenika, uz učenike, u organizaciji i realizaciji terenske nastave sudjelovale su razrednice i razrednici Mara Kovačić (7.A), Roland Gambiroža (7.B), Dijana Šutak (7.C) i Vlasta Čavlović (7.D), kao pratnja učenicima sudjelovali su Krešo Hegolj i asistent u nastavi Lovro Šoštarko, te voditeljica Emina Mutabžija-Orešković. U organizaciji terenske nastave sudjelovala je i Marija Krajina, razrednica PRO 2.

Sadržajno, po procjeni svih sudionika, terenska nastava je bila zanimljiva, korisna i zabavna, vremenski dobro planirana. Zanimljivo je sa stručne i pedagoške strane vidjeti koliko se u Sloveniji ulaže u edukaciju, u promoviranje i povezivanje najnovijih i najkompleksnijih sadržaja struke s edukacijom na nižim razinama obrazovanja – od vrtića na dalje, kao i naglašavanje ekoloških aspekata u lokalnom i globalnom kontekstu.

Terenska nastava koja povezuje sadržaje STEM-a sa svakodnevnim životom nekad i sad, u Republici Hrvatskoj i drugim državama, kroz umjetnost, povijest, nacionalni identitet, jezik, tjelesnu aktivnost, znanstveni pristup kroz igru - svakako je korisna za sve sudionike - iz čega proizlazi i preporuka za planiranje iste za učenike sedmih razreda idućih generacija.

Emina Mutabžija-Orešković, voditeljica