Šestaši u Starom gradu u Čakovcu

Autor: Martina Prpić, 11. 10. 2023.

Učenici šestih razreda Osnovne škole Žuti brijeg bili su u petak, 22. rujna 2023. godine, na terenskoj nastavi u Čakovcu.

Posjetili su Muzej Međimurja Čakovec, prošetali središtem grada i obišli crkvu sv. Nikole. Put do Čakovca trajao je oko sat i pol, a stigli su oko devet sati. Učenici su bili podijeljeni u dvije grupe pa je jedan dio učenika razgledavao grad dok su ostali bili u muzeju. Učenici 6. c i 6. b prvo su obišli crkvu svetog Nikole, a nakon toga su imali malo slobodnog vremena koje su proveli na glavnom gradskom trgu. U središtu grada taj se dan održavao sajam po imenu Jesen u Čakovcu i posvuda su se mogla vidjeti strašila od sijena koja su izradila vrtićka djeca. Mogli su se kupiti domaći ajvar, med i sapun. Učenici b i c razreda tada su se vratili u Stari grad gdje se smjestio muzej. Razgledali su izložbu i naučili nešto o kulturi i običajima u Međimurju. Poslušali su priču o zmaju koji spava ispod grada i toliko je velik da mu je glava ispod Staroga grada, a rep ispod crkve. U prizemlju utvrde, koja je pripadala plemićkoj obitelji Zrinski i služila je za obranu od neprijatelja, učenici su vidjeli različito oružje i tamnice u kojima su se nalazili kipovi: vještice, zarobljenici iz II. svjetskog rata i jedan turski vojskovođa kojeg su držali u tamnici i tražili otkupninu. Na kraju su i učenici bili nakratko zatvoreni u tamnici, ali samo kako bi se poslikali za uspomenu.

Novinari: Bernard Špajdl, Dominik Vuk, Toma Kolarić, Eva Mlinar, Ana Drlić