Novinari na HRT-u

Datum objave: 12.06.2025

Članovi novinarske skupine OŠ Žuti brijeg posjetili su Hrvatsku radioteleviziju u srijedu, 9. siječnja 2025. U obilazak ih je povela gospođa Nada Chedid iz odjela za komunikacije HRT-a.

Učenici su obišli studije gdje se snimaju televizijske i radijske emisije, arhiv u kojem su pohranjene stare snimke i garderobu u kojoj se čuva preko 100 tisuća odjevnih predmeta. Na samom ulazu vidjeli su prvu kameru. Program se u početku emitirao uživo, a danas se u arhivu čuva oko pola milijuna sati audiovizualne građe. To je dovoljno da bi se program, kad bi se ovog trenutka ugasile sve kamere, mogao emitirati svaki dan još preko 55 godina.

Prema zgradi HRT-a na Prisavlju novinari su krenuli nakon nastave. Prije obilaska poslušali su predavanje i saznali zanimljive činjenice o Hrvatskoj radioteleviziji.

Najgledanija emisija su Plodovi zemlje, a na drugome je mjestu kviz Potjera. HRT spada među najstarije televizije u ovom dijelu Europe. Radio HRT-a počeo je s radom 1926. godine, a televizija je krenula 1956. godine.

Novinari su prvo bili u studiju Radija Sljeme, a potom su  obišli televizijske studije u kojima se snimaju vijesti, emisija Mir i dobro i kviz Potjera. Najduže su zadržali u studiju 10, koji je ujedno i najveći u zgradi. U tom je studiju bila postavljena scenografija za emisiju “The Voice Kids’’. Tamo su imali priliku stati na pozornicu, pa čak i sjesti u stolice „ velike četvorke“ u žiriju. Obilazak su završili u virtualnom studiju u kojem se umjesto scenografije nalazi zelena pozadina ili “green screen”.

Kolarić, D. Vuk, B. Špajdl, A. Drlić

    Studio u kojem se snimaju vijesti jedini je na HRT-u u kojem se ne mijenja scenografija. U stvarnosti izgleda mnogo manji nego na televiziji  jer se za snimanje koriste posebne kamere.

    Svi glazbeni projekti snimaju se u studiju 10. Za postavljanje scenografije za emisiju „The Voice Kids“ potrebno je čak mjesec dana.

    U arhivu HRT-a najvrjedniji se filmovi čuvaju u hladnjaku.

    U garderobi HRT-a čuva se više od  100 000 komada odjevnih predmeta iz različitih emisija. Čak su imali i kostime u kojima je grupa Let 3 nastupila na  Euroviziji.

    Gluha soba posebna je po tome što je obložena debelim spužvama koje upijaju sav zvuk. Koristi se za snimanje dijaloga bez ikakvih drugih zvukova i jeke. U gluhoj sobi nitko ne smije ostati dulje od pola sata jer to može biti štetno za zdravlje.

    Blesimetar se koristi za čitanje teksta tijekom neke emisije. Voditelji tako ne moraju učiti tekst napamet i gledati u papir. Zbog toga nam se čini kao da voditelji gledaju u kameru, a zapravo čitaju tekst s blesimetra.

    Skip to content