PRODUŽENI STRUČNI POSTUPAK

Produženi stručni postupak (u nastavku teksta PSP) je program koji provodi Centar za pružanje usluga u zajednici Zagreb – Dugave, Odjel Dislocirane jedinice poludnevnog boravka u osnovnim školama, u sklopu socijalne usluge poludnevnog boravka u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji (Velika Gorica i Zaprešić), a u suradnji sa Područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Trenutno se provodi u 20 osnovnih škola, u 23 grupe. (CENTAR DUGAVE).

U OŠ Žuti brijeg PSP je započeo s radom školske godine 2000./2001. te do danas kontinuirano radi s grupom od desetero djece.

Produženi stručni postupak je preventivan rad s djecom i mladima koji su u većem riziku razvoja problema u ponašanju jer postižu slabiji školski uspjeh, zbog zanemarivanja i/ili neispunjavanja školskih obveza ili teže savladavaju nastavno gradivo zbog čega imaju nisko samopoštovanje i samopouzdanje, nisu motivirani za rad, otežane su socijalne integracije, stihijskog provođenja slobodnog vremena, zatim provođenja vremena pred ekranima, slaba kontrola od strane roditelja/skrbnika, narušena slika o sebi. Zatim i rad s djecom i mladima koji već manifestiraju određene probleme u ponašanju kako se ono ne bi razvilo u daljnje, intenzivnije oblike problema u ponašanju, npr. samoozljeđivanje, neizvršavanje školskih obveza, izostajanje s nastave, skitnja, konzumiranje sredstava ovisnosti, provođenje vremena u virtualnom svijetu, sukobi s obitelji i vršnjacima, nerazvijene socijalne vještine, agresivno, destruktivno i autodestruktivno ponašanje, anksiozno i depresivno ponašanje i slično.

Djeca se uključuju u program PSP-a na prijedlog učitelja i stručne službe škole, nakon što procijene da bi za dijete to bilo svrhovito. Zatim se kontaktiraju roditelji/skrbnici i pozivaju na razgovor na kojem im se objasni kakav je ovo program i koji su razlozi dobrobiti za uključivanje njihovog djeteta u isti. Obzirom da je uključivanje u program PSP-a dobrovoljan, roditelji su ti koji o tome odlučuju. Ukoliko pristanu, Škola šalje potrebnu dokumentaciju u Zavod za socijalni rad, Područni ured (prema mjestu stanovanja obitelji), gdje roditelj/skrbnik potpisuje suglasnost o uključivanju djeteta u PSP.

Program PSP-a provode djelatnici Centra Dugave; socijalni pedagozi, socijalni radnici i psiholozi. Obzirom da se provodi kao usluga poludnevnog boravka, škola osigurava adekvatan prostor, ručak i užinu za djecu. Grupu čini desetero djece samo iz škole u kojoj se provodi program. Provodi se svakodnevno, nakon nastave, u trajanju od četiri do šest sati dnevno. Djeca su uključena u program do dvije godine, iznimno i duže ukoliko za to postoji potreba, tj. dok se ne postigne napredak predviđen Planom rada.

U OŠ Žuti brijeg učenici dolaze na „boravak“ nakon nastave, te idu na ručak, a kasnije i na užinu. Zatim izvršavaju svoje školske obaveze (pisanje domaćih zadaća, lektire, rad na projektima) te se pripremaju za nastavu. Nadalje, rad s djecom u programu PSP-a obuhvaća specifična socijalno-pedagoška područja: odnos prema sebi, odnos prema drugima (vršnjacima, odraslima, obitelji), područje obrazovanja, slobodnog vremena te interesa i navika. S djecom se kontinuirano radi na razvoju pozitivne slike o sebi, usvajanja socijalnih vještina, kulturnih, higijenskih i radnih navika. Zatim rad na socijalizaciji, toleranciji, uvažavanju drugih i različitih,  širenju pozitivnih interesa i dr. Djeca sudjeluju u različitim sportskim, likovnim i drugim aktivnostima te surađuju s Učeničkom zadrugom Žuti brijeg. Potiče ih se na uključivanje u organizirane slobodne aktivnosti izvan škole i boravka. Djeca uključena u PSP sudjeluju i u raznim sadržajima izvan škole (odlazak u muzej, kazalište, kino, ZOO vrt) koja su za njih često puta besplatna. Odgajatelji prema potrebi surađuju sa stručnjacima i djelatnicima drugih sustava, npr. zdravstvenog i socijalnog te sa  sportskim klubovima, udrugama te prema potrebi i drugima. Za uspješno provođenje programa vrlo je važna suradnja roditelja/skrbnika i odgajatelja, kroz individualna savjetovanja i informativne razgovore te odgajatelja sa stručnom službom škole i nastavnicima.

OŠ Žuti brijeg i Centar Dugave ostvaruju uspješnu dugogodišnju suradnju, o čemu svjedoče brojni zadovoljni roditelji, kao i uključena djeca koja prepoznaju vlastite dobrobiti iz ovog programa.

 

Renata Ozimec,

dipl. socijalna radnica, odgajateljica u PSP-u

 

Skip to content